Viljandi vallas asuv Valma küla on üks väheseid kompaktseid asulaid vahetult Võrtsjärve kaldal. Küla pärineb III aastatuhande teisest ja II aastatuhande esimesest poolest e. m. a. Külast on väljakaevamiste käigus leitud mitmeid ajalooliselt olulise väärtusega ning vaatamisväärseid esemeid (olulisemad just nn Valma mehe matmispaik ja karupeiede rituaali jäljed jne).
Valma on olnud Võrtsjärve äärseks vanimaks ja oluliseimaks kalurikülaks ning ka praegu on tegemist ühe suurima Võrtsjärve äärse kalasadamaga. Küla ajaloolist tausta ning selle asukohta Tartu-Viljandi maantee ääres silmas pidades on küla Võrtsjärve loodeosas parimaks võimaluseks ühe nn Võrtsjärve värava väljakujundamisel.

Võrtsjärve Väravate esimese arendusetapi jooksul ehitati külasse infokeskus. Hubasesse palkmajja on rajatud infopunkt ,täitmaks Võrtsjärve värava põhifunktsiooni – järve ja piirkonda tutvustavate infoteenuste pakkumine. Lisaks sellele on eesmärgiks aga ka paiga ajalooliste väärtuste tutvustamine. Kuna puhkeala asub vana kalurisadama juures, on loode värava eripäraks just vanaaegse kaluriküla elu ja tavade tutvustamine. Avatud on kalurituba koos varjualusega  vanade kaluripaatide ja kalapüügiriistade eksponeerimiseks.

Valma infopunkti perenaine Anne Schvede tel: 5198 1423