MITMENÄOLINE VÕRTSJÄRV

Kirjastus ELMATAR 2007

Kaart: Ain Tavita

Trükk: OÜ Greif

ISBN 978-9949-15-530-9

Raamat on 108-leheküljeline kõvade kaantega teos, millest suure osa moodustavad heatasemelised fotod.

Raamatu koostaja ja tekstide autor on Liisi Seil, fotod on teinud Elmo Riig. Mõlemad autorid töötavad põhikohaga ajalehes «Sakala».

Raamatu esimesed peatükid on üldisemad, tutvustades järve tekkimist, hüdroloogiat, saari, kalastikku ja linnustikku. Järgmised peatükid käsitlevad juba konkreetseid kohti, mis on Võrtsjärve ääres uudistamist väärt. Iga peatüki juures on inglisekeelne kokkuvõte.

VÕRTSJÄRV

542 lk., kõva köide, 2003
Keel: eesti
Koostajad: Anto Raukas, Ervin Pihu, Juta Haberman
Kirjastus: Eesti Entsüklopeediakirjastus
ISBN 9985-70-132-1

Raamat kuulub sarja “Maakondlikud koguteosed”.
Eestimaa südames paikneval Võrtsjärvel on keerukas arengulugu. Esmalt valgus tema vesi läände ja loodesse, seejärel itta, andes alguse Eestimaa kõige pühamale jõele – Emajõele.

Võrtsjärve ühendus Läänemere ja Peipsiga oli meie esivanematele tähtis kaubandustee kaugetest Hansa aegadest alates. Võrtsjärve ümbrus on eestimaalaste ürgne asustusala.

Võrtsjärve on hoolega uuritud üle saja aasta. 1959. aastal rajatud Võrtsjärve Limnoloogiajaam on teinud sellest veekogust ühe Euroopa kõige paremini uuritud järve.

Arvestades Võrtsjärve tähtsust Eesti ajaloos, kultuuris, puhke- ja kalamajanduses ning teaduslikus uurimistöös, sündis Võrtsjärve sõprade peres idee koondada kogu järve kohta käiv informatsioon ühiste kaante vahele.

ÜMBER VÕRTSJÄRVE

152 lk., pehme köide, 2001
Keel: eesti
Autor: Merike Mäemets
Väljaandja: Võrtsjärve Sihtasutus ja Ain Tavita Agentuur

Raamat sisaldab kirjeldusi järvest ja järve elustikust, selle tekke- ja arenguloost. Huviorbiidis on Võrtsjärve ümbruse vaatamisväärsused, tutvustatakse piirkonna kultuuri ja ajalugu ning praegust eluolu.

Raamatu väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapitali Tartu-, Valga- ja Viljandimaa ekspertgrupid, EV Haridusministeerium, EV Keskkonnaministeerium, kohaliku omaalgatuse Tartu- ja Viljandimaa programmid ja Phare CBC Väikeprojektide Fond.