Maa-aluseid punkreid hakati Ennuksemäele ehitama 1944. aasta sügisel pärast venelaste tagasitulekut. Elukohta täiustati alates 1944. aasta septembrist punkri hävimiseni 22.veebruaril 1945.

Punkris oli kõigepealt suur meeskonnaruum – umbes 5 m pikk, 4 m lai, kõrgust 2 m piires. Maa-aluseid käike oli mitukümmend meetrit, välja pääses mitmest eraldi asetsevast luugist, mis olid looduslike vahenditega maskeeritud. Magamiseks kasutati kahekordseid narisid. Ruumis oli raudahi. Käimlaks ja jäätmete jaoks, mida ei saanud põletada, olid käigutee seina uuristatud nishid. Punker oli mineeritud kahe lennukipommiga, mis olid punkri seest päästetavad. Ootamatute külastuste vältimiseks oli ruumi seatud hoiatussüsteem, mis andis tulijast märku.

21. veebruari õhtul, 1945. aastal korraldasid vene sõdurid punkrile haarangu. Ründajad leidsid punkri väljapääsu alumise ava, võtsid eest katted, toppisid avasse haod ning süütasid need põlema. Hapnikupuudus ja lämbumisoht sundis mehi välja tulema. Väljas aga ootas ründajate poolt avatud tuli. Punkrit kaitsvate lennukipommide õhkimine ei õnnestunud, kuna traadid olid jäätunud. Lahing kestis järgmise päeva pärastlõunani. Selleks ajaks oli hukkunud juba 7 meest.

Teavet saab Tarvastu raamatukogu telefonil 43 66 262 või ennuksepunker@gmail.com

Ennuksemäe punkri avastusretk.

Metsaretkel Ennuksemäele vaatleme loodust, uurime küngast soode vahel ja avastame Metsavenna punkrit. Kuidas metsavennad looduses hakkama said? Mängime mõne loodusharidusliku mängu (tutvumismäng), võib olla isegi nõiume (vihmamäng), täidame mõned töölehed, Teeme maastiku vaatlust, ajame lihtsalt juttu elust olust Mulgimaal. Üllatus metsavenna moodi.

Lõkkeplats, kuivkäimla, punkris pliit ja ööbimisvõimalus kuuele inimesele.

HIND: 1.mai – 31.august 6 inimest 77€, 10 inimest 96€

1.september – 30.aprill kuni 20 inimest 50€

Lisatasu eest (lisandub 10€):

  • küttepuude saagimine kahemehesaega ja lõke
  • meene tegemine puu oksast
  • maastikumänguna.

Avastusretk.pdf

Elamuslik päev Mulgimaal.

Loodusretked huvitaval maastikul. Tunnetame loodust kõigi meeltega, liigume maastikul, ei teed ega rada. Tähenduse loomine läbi seikluslikkuse.

Loodusretked Mulgimaal ja Sakala kõrgustikul. Korraldan individuaalseid loodusretki metsikus looduses ja matkaradadel, külastades Mulgimaa avastamata pärleid ja pärandkultuuri objekte. Vajadusel juhendan loodushariduslikke programme.

Sinu soovil:

  • loodusretk, ööretk, üritus metsas.
  • Ennukse metsavendade punkri avastusretk
  • Kullamäe matkarada
  • Matu koobaste matkarada
  • Ainja MKA ja pärandkultuur
  • Vanapagana lood Karksi Ürgorus

Kontakt:

Olev Kallas
OÜ Oltsi matkad
tel: 51 246 48
oltskallas@hot.ee